Inteligentni ludzie późno wstają i mają skłonność do prokrastynacji. 4 nieoczywiste cechy osób z wysokim IQ

Ponadprzeciętna inteligencja manifestuje się na wiele sposobów i w różnych aspektach życia. Poza typowymi cechami, jak łatwość uczenia się, myślenie abstrakcyjne czy sprawność w rozwiązywaniu problemów, uczeni wskazują w badaniach również takie oznaki wysokiego IQ, które można uznać wręcz za wady.

Magazyn INC opublikował listę czterech zachowań, które wskazują na to, że nasza inteligencja może być wyższa, niż przypuszczamy. Autor zestawienia zauważa, że te cechy mogą wydawać się nietypowe dla osób, które tradycyjnie uważalibyśmy za wysoce inteligentne. Paradoksalnie jednak mogą one świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji, co znajduje potwierdzenie w nauce.

1. Często odkładasz sprawy na później

Odkładnie czegoś tylko dlatego, że nie masz na to ochoty, to jedno. Jeśli jednak często zdarza się, że przesuwasz coś na później, ponieważ czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na znalezienie odpowiedniej ścieżki działania, kierujesz się bardzo mądrym podejściem. Przykład? Steve Jobs nigdy nie decydował się na najbardziej oczywiste rozwiązania. Z ostatecznym wyborem czekał tak długo, aż pojawiły się najciekawsze propozycje – czytamy w INC.

Badanie opublikowane w “Journal of Research in Personality” wykazało, że ludzie z wysokim IQ mają tendencję do częstszej prokrastynacji, choćby dlatego, że dzięki wysokiej inteligencji mogą pozwolić sobie na luksus odwlekania spraw aż do ostatniej chwili – czytamy.

2. Jesteś samotnikiem

Wydaje się, że osoby inteligentne powinny cieszyć się z towarzystwa innych mądrych ludzi. Badania opublikowane w “British Journal of Psychology” wykazały jednak, że im bardziej osoby inteligentne angażują się w życie społeczne, tym niższe jest ich poczucie szczęścia.

Naukowcy spekulują, że jednym z powodów może być to, że im jesteś mądrzejszy, tym bardziej koncentrujesz się na osiąganiu długoterminowych celów. W takim przypadku spędzanie czasu z przyjaciółmi – bez względu na to, jak wysoce są inteligentni – może wydawać się bardziej rozpraszające, niż pomocne.

3. Często zmieniasz zdanie

Według Jeffa Bezosa najważniejszym wskaźnikiem wysokiej inteligencji jest gotowość do zmiany swojego zdania.

Najbardziej inteligentni ludzie ciągle ulepszają sposób, w jaki myślą. Często ponownie rozważają problem, który już rozwiązali. Są otwarci na nowe poglądy, wiedzę, pomysły i kwestionowanie własnego sposobu myślenia – cytuje INC słowa miliardera.

Obserwację tę potwierdza na przykład seria pięciu eksperymentów opisanych w “Organizational Behavior and Human Decision Processes”. Przedsiębiorcy, którzy w czasie wystąpień przed inwestorami (tzw. pitchów) dostosowywali się, poprawiali i zmieniali zdanie, kiedy prezentowano im dowody na to, że się w jakiejś sprawie mylą, mieli sześciokrotnie większe szanse na wygraną, niż ci, którzy okopywali się na swoich stanowiskach i upierali przy określonych twierdzeniach.

Jeśli więc często zmieniasz zdanie, bo po dłuższych przemyśleniach na jakiś temat dochodzisz do innych wniosków, niż wcześniej, może to świadczyć o twojej inteligencji.

4. Nie należysz do rannych ptaszków

Badania opublikowane w czasopiśmie “Personality and Individual Differences” wykazały, że tzw. sowy – ludzie, którzy czują się bardziej produktywni w późniejszych godzinach – są częściej osobami o wysokiej inteligencji. Inne badania, opublikowane w “British Medical Journal”, wskazały, że grupa ta zwykle zajmuje lepsze stanowiska i zarabia więcej niż osoby zaczynające swój dzień bardzo wcześnie rano.

Warto podkreślić, że wielu światowej sławy przedsiębiorców, w tym na przykład Tim Cook, CEO Apple, rozpoczyna swój dzień bardzo wcześnie rano. Opisane wyżej badania nie stanowią więc reguły, zgodnie z którą każdy zajmujący wysokie stanowisko i obdarzony wysoką inteligencją człowiek będzie typem sowy. Wstawanie późno nie sprawi natomiast, że staniesz się bardzo inteligentny.

Inteligencja werbalna jest wyższa u “rannych ptaszków”. Są nowe, ciekawe badania

Choć nie udowodniono bezpośredniej korelacji między wczesnym lub późnym wstawaniem a wysoką inteligencją, wyraźnym przejawem mądrości człowieka jest umiejętność słuchania swojego organizmu i kierowania się zdrowiem – podkreśla INC. “Cechą inteligentnego człowieka jest podejmowanie decyzji, które służą jego własnemu dobru” – czytamy.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *