Jestem zmęczona swoją starą matką, nie mam już siły dłużej jej znosić. Gdzie mogę oddać tę starszą kobietę?

Nie mam już siły, by to wszystko znosić. Myślałam, że to nie będzie dla mnie żadnym problemem, ale teraz jestem na granicy wytrzymałości i chcę się tym wszystkim z kimś podzielić, nie potrafię tego już w sobie skrywać.

Nie jestem jedynaczką – mam starszego o trzy lata brata. Mama urodziła nas będąc już nie tak młodą kobietą, ale nie wpłynęło to jakoś specjalnie na nasze zdrowie ani wychowanie. Mojego brata urodziła w wieku 42 lat. Zarówno dla niej jak i dla ojca był długo wyczekiwanym dzieckiem, ponieważ mama przez długie lata nie mogła zajść w ciążę.

Kiedy ja przyszłam na świat mama miała już 45 lat. Oczywiście wiek matki miał trochę wpływ na nasze wychowanie, ale tylko pod jednym względem – nauczono nas dbać o tradycję.

Kiedy miałam 17 lat, tata zmarł. Mama po śmierci taty długo cierpiała i nie potrafiła się z tym pogodzić. Ja i brat także to mocno przeżywaliśmy, ale w końcu dało się nam przeżyć tę stratę i kontynuować swoje życie.

Brat po obronie dyplomu dostał pracę w USA. Bez zastanowienia skorzystał z tej szansy od losu i żyje tam już od kilkunastu lat. Ja znalazłam pracę w naszym bo wiedziałam, że ktoś będzie musiał zająć się mamą. Teraz ma 79 lat i jest mocno schorowana, więc postanowiłam zabrać ją do siebie. W tym wieku i w takim stanie starsza osoba potrafi zachowywać się gorzej niż małe dziecko. Zapomina się jej np. zostawić włączone żelazko i robi to pomimo tego, że już wiele razy prosiłam ją o to, aby niczego nie prasowała.

Wciąż próbuje gotować, ale ze względu na wiek i pogarszający się smak nie za bardzo jej się to udaje, jednak nie mogę jej tego wprost powiedzieć. Jej zachowanie oraz pogłębiające się luki w pamięci z dnia na dzień są coraz gorsze i to mnie przeraża. Raz na przykład wyszła na spacer, a potem zapomniała, jak wrócić do domu. Musiałam jej szukać przez kilka godzin, aż w końcu moja przyjaciółka przypadkowo wpadła na mamę i mnie o tym poinformowała.

Boję się nawet wyobrazić sobie dokąd mogłaby pójść, gdyby nie spotkała jej przyjaciółka.

Opieka nad starszą osobą jest naprawdę bardzo trudna, a ja także chciałabym mieć jakieś życie. Nie mam już na to siły. Też już nie jestem najmłodsza. Najpierw opiekowałam się dziećmi, a teraz mamą, jestem już po prostu zmęczona. Nie wiem co robić ale czuję, że wkrótce zabraknie mi siły.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *