Zostaw mojego wnuka, a nie spodziewaliśmy się Ciebie tutaj!

Autobus zatrzymał się w wiosce poza miastem. Aneta, biorąc w ramionach pięcioletniego syna Kazimierza, zeszła ze schodów. Jej serce zamarło – ciekawe, jak jej teściowie ją teraz zaakceptują? Są dwie opcje – albo zostanie teraz wyrzucona z synem, albo zapomną o wszystkich starych pretensjach i posadzą ją przy świątecznym stole. Dziś teściowa ma rocznicę 50 urodzin, oczywiście świętują tę datę w swoim pięknym domu. To wszystko jest bardzo ekscytujące!

Teściowa była w rzeczywistości dobrą kobietą ale Aneta dość mocno namieszała w życiu jej i jej męża. Kiedyś Aneta szaleńczo kochała swojego byłego męża Marka i nie sądziła, że kiedyś ich życie rodzinne upadnie. Jeszcze przed ślubem Marek zaprowadził Anetę do tego eleganckiego, dwupiętrowego domu z dużym ogrodem aby przedstawić ją rodzicom. Aneta była bardzo zaskoczona przyjęciem – wpadli jedynie na godzinę i symboliczną kawę, a stół w domu rodzinnym Marka zastawiony był jak na wesele.

– Anetko! Bardzo miło nam Cię poznać! – przywitała ją ciepło Aniela, mam Marka – Skoro nasz syn Marek Cię kocha to i my Cię pokochamy! Siadaj z nami do stołu. To jest tata Marka, mój mąż Marian.

Jak bardzo wszystkie przygotowane przysmaki zachwycały Anetę. Ciężko było jej odmówić poczęstunku, widząc takie bogactwo i luksusy. Sama wychowała się w małej wiosce, daleko od miasta. Mieszkała z pijącą babcią i bezrobotną matką, nigdy nie miała okazji poznać swojego ojca. Ich dom był niezwykle biedny i zaniedbany, przepełniony nieprzyjemnym zapachem i brudem.

Jedyne za co Aneta była wdzięczna swojej matce to fakt, że nie blokowała jej rozwoju – pozwoliła jej samej wybrać szkołę i nie nakazywała jej powrotów o określonych porach. Miała dużo wolności. Jednak kiedy Aneta miała czternaście lat jej matka związała się z nowym mężczyzną i urodziła kolejne dziecko. Właśnie wtedy Aneta stwierdziła, że jest to czas by wreszcie wyrwała się z domu.

W ten właśnie sposób po jakimś czasie, w wieku 16 lat wylądowała w mieście, w domu swojej ciotce, która zdawała się jej współczuć ale nie zamierzała ułatwiać dziewczynie życia. Aneta oprócz szkoły musiała iść do pracy. Chwytała się różnych profesji – pomagała w kuchni restauracji, sprzedawca na lokalnym targu aż wreszcie goniec dostarczający dokumenty. To właśnie ta ostatnia praca miała odmienić jej życie.

Pewnego dnia dostała zlecenie na dostarczenie kilku umów do salonu meblowego w centrum miasta. Tam czekał na nią, pracujący tam, Marek w którym szybko się zakochała. Zresztą z wzajemnością. Kolejne urodziny dziewczyny świętowali już razem w restauracji. Była ona bardzo elegancka, zupełnie odmienna od miejsc jakie znała Aneta.

A potem znajomość z rodzicami, ślub i wesele w domu teściów, własne mieszkanie w mieście, które teść kupił Marek. Z Kopciuszka Aneta zamieniła się w księżniczkę, jak w bajce – marzenie się spełniło, dziewczyna cieszyła się, szczególnie gdy wreszcie urodził się syn młodego małżeństwa! Aneta naprawdę cieszyła się na początku z prezentów jakie zesłał jej los, tylko że naprawdę nie podobały jej się podróże służbowe Marka. Pracował w rodzinnym salonie meblowym i jeździł ciężarówką, gdy jechał po materiały do fabryki czasami takie podróże mogły ciągnąć się przez dwa tygodnie, co bardzo irytowało Anetę.

– Aneta, przestań być kapryśna! – Marek powiedziała jej – Nie chcę, żeby wszystko co mam od rodziców było mi po prostu dane! Nie jestem żadnym księciem, chcę pomóc rodzicom w biznesie, a do tego trzeba dużo pracować! Mój tata oczywiście płaci mi pensję, ale nadal, oprócz tego, bardzo mi pomaga. Dlatego pracując w fabryce, zastępuję kilku pracowników naraz.

– Ale nie chcę być sam na sam z dzieckiem, nudzę się strasznie i męczę! – narzekała Aneta – Miałam w młodości dużo wolności a teraz nie ma absolutnie żadnej wolności czy czasu dla siebie, tylko z Kazimierzem ciągle muszę siedzieć!

– To Twój obowiązek jako matki, tak powinno być! – rzucił wściekły marek i odszedł

Czasami mężczyzna nawet nie odbierał telefonów od żony, tłumacząc się, że jest zajęty. Aneta była bardzo zazdrosna, płakała nocami ale nie mogła nic zrobić.

Stało się to łatwiejsze, gdy Kazimierz poszedł do przedszkola. Aneta udawała wtedy, że chce znaleźć pracę ale się z tym nie spieszyła. Czasami, podczas podróży służbowych męża, potajemnie woziła Kazimierza do swojej ciotki, a ona, dla pieniędzy, zgadzała się z nim zostawać. Dziecko miało opiekę więc kobieta mogła iść do restauracji. Zawsze miała pieniądze na karcie, a jej mąż nie kontrolował wydatków żony. Nie potrzebowała ich jednak – zalotnicy restauracji płacili za jej wydatki. Aneta miała też kochanka, który czasami nocował w ich rodzinnym mieszkaniu, podczas gdy Marek był w podróży służbowej. Kochanek Anety był rosłym, szorstkim i nieco nieokrzesanym mężczną – podobnie jak jej wiejska rodzina – czyżby nostalgia?

A teraz prosty, anegdotyczny przypadek – Marek wyjechał wieczorem w podróż służbową i wrócił w środku nocy. Coś się stało z samochodem, musiał zostawić go w jakiejś wiosce i wrócić. Marek nie chciała dzwonić, aby nikogo nie obudzić. W nocy Aneta usłyszała jak jej mąż wchodzi na korytarz i włącza światła. Jej serce podskoczyło z przerażenia i zaczęła trząść swoim kochankiem. Wtedy drzwi do sypialni otworzyły się i Aneta zobaczyła oczy Marka – były pełne rozpaczy i gniewu.

– Aneto, co to jest? -zapytał tylko Marek

– Nic! – odparł kochanek żony
Następnie mężczyzna zgarnął swoje ubranie w swoją potężną łapę, podszedł do Marka i uderzył go kilka razy, aby zrobić sobie przejście. Marek wydał z siebie okrzyk i upadł na podłogę. Kochanek spokojnie wyszedł na korytarz, ubrał się i wyszedł z mieszkania. Zamiast wyjaśnień, Aneta musiała wezwać karetkę – Marek nie mógł się wyprostować i oddychać. Rezultatem było złamanie dwóch żeber.

Kiedy Aneta spotkała teściową w szpitalu, była zdezorientowana – co jej teraz powie? Aniela wzięła Anetę na bok i powiedziała:

– Nigdy nie mogłem sobie nawet wyobrazić, że tak dobra dziewczyna jak ty jest zdolna do tak brzydkiej zdrady! Czego ci brakowało? Zostaw i rozwiedź się z moim synem! Chciałabym, żebyś zostawił nam Kazimierza, niczego nie będzie mu u nas brakowało, a Ty będziesz miała wreszcie upragnioną wolność.

Tego samego dnia Aneta złapała trzyletniego Kazimierza i uciekła. Z jakiegoś powodu wydawało jej się, że jej teściowa zrobi teraz wszystko, aby zabrać syna, więc napisała do niej SMS-em, że nie trzeba jej szukać, poszła zamieszkać z przyjaciółką i nie chciała podać adresu. Nie odpowiadała już przez telefon na żaden kontakt ze strony krewnych męża, ale regularnie, raz w miesiącu, otrzymywała sporą sumę pieniędzy na dziecko na konto, chociaż nie złożyła wniosku o alimenty po rozwodzie.

W wiosce rodzinnej Anety nic się nie zmieniło – wiecznie pijana babcia i matka, która nieustannie leży przed telewizorem i ignoruje swoją drugą córkę. Aneta nagle, niemal na siłę została przyciągnięta do przeszłości. Po jakimś czasie miała już dość – zabrała Kazimierza i pojechała na urodziny teściowej. Po długiej ciszy.

Aneta i jej syn przeszli za bramę i zobaczyli scenę – na werandzie, przy świątecznym stole, siedział teść, ich goście, ale nie było Marka, widocznie miał wyjazd służbowy. Teść natychmiast rzucił się do Kazimierza aby pocałować go ze łzami w oczach. Aneta stała tam, przy bramie, uśmiechnęła się i pomyślała z ulgą: „Zaakceptują”. Ale jej teściowa, Aniela wzięła ją na bok i powiedziała cicho:

– Bądź miła, zostaw mojego wnuka i idź. Nie oczekiwano Cię tutaj i wcale nie jestem szczęśliwy widząc Cię. Mogę zorganizować Ci nocleg w domu sąsiada, tylko nie psuj mi święta, proszę! Wkrótce Marek przyjedzie, będzie bardzo niezadowolony!

Aneta wszystko rozumiała. Noc spędziła u sąsiadów, rano wzięła Kazimierza, który był szczęśliwy z prezentów otrzymanych od dziadków i wrócili do domu. Aneta nigdy więcej nie widziała swojego byłego męża – nie chciał się z nią spotkać. Nikt nie wybaczył Anecie.

Wiele osób dzieli się z nami swoimi historiami, aby dowiedzieć się, co inni o tym myślą. Jeśli masz swoją opinię lub sugestię dotyczącą tej historii, proszę napisz ją w komentarzach na Facebooku.  

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *