Czym jest endometrioza? “To jest problem dotyczący całego świata”

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 10% kobiet w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. Jeśli chodzi o Polskę, problem ten dotyka około 3 mln kobiet. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia? Na państwa pytania odpowiedział dr n. med. Mikołaj Karmowski, specjalista ginekolog ze Szpitala Specjalistycznego EuroMediCare we Wrocławiu. Poza tym ekspert ujawnił na kanapach Dzień Dobry Wakacje szczegóły i konsekwencje tego schorzenia.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba, którą charakteryzuje silny ból miednicy, często nasilający się w okresie menstruacji. Choć świadomość na temat tej przypadłości rośnie, szacuje się, iż wiele Polek nadal jest niewłaściwie diagnozowanych, a część z nich nawet nie wie, iż cierpi na tę chorobę. O tym, jak sobie radzić z endometriozą opowiedział w Dzień Dobry Wakacje dr n. med. Mikołaj Karmowski, czołowy ekspert z zakresu ginekologii i leczenia endometriozy, ze Szpitala Specjalistycznego EuroMediCare we Wrocławiu.

 – Endometrioza przede wszystkim jest przeszczepieniem tkanki endometrialnej, która znajduje się w jamie macicy i tam podlega cyklom i tylko tam ma mieszkać tylko i wyłącznie. Robi inwazję poza jamą macicy i tam podlega cyklom rozrostowym, namnażaniu się, krwawieniu, tworzeniu ognisk guzowatych, stanów zapalnych poza obrębem jej jamy, na przykład w jajniku lub jelicie – tłumaczył ekspert.

Konsekwencje endometriozy

Endometrioza może przyjmować rozmaite formy, a pacjentki mogą skarżyć się nie tylko na nasilony ból podczas miesiączki. Jak zauważył gość programu, przypadłość może prowadzić do powstania guza jajnika, niedrożności jelita grubego i cienkiego, krwiomoczu, krwi w stolcu, czy nawet bóli kończyn, barków czy odbytu.

– To jest problem dotyczący całego świata. Diagnostyka endometriozy jest niezwykle wysublimowana, wymaga eksperta, który w tej dziedzinie się kształci, tylko i wyłącznie zajmuje się tym, bo to polega na bardzo wysublimowanej ultrasonografii, czyli badaniu, w którym oceniamy stopień zaawansowania […] Specjalista oceni stopień zaawansowania choroby w jej miednicy – dodał lekarz.

Lekarz zaznaczył, iż endometriozę należy leczyć holistycznie, ponieważ to schorzenie immunologiczno-hormonalno-zapalne i powoduje stan zapalny w jamie brzusznej, więc sprawia, iż narządy nie działają poprawnie. Według medyka ból podczas tej choroby można porównać do bólu porodowego. Jak podkreślił gość Dzień Dobry Wakacje, dziś endometriozę leczy cały zespół ekspertów: ginekologów, chirurgów, urologów, gastrologów, dietetyków klinicznych, a podstawą wyleczenia jest wczesna diagnoza i niebagatelizowanie słów pacjentek.

Jakie pierwsze badania powinny wykonać kobiety podejrzewajace u siebie endometrioze, i które są też najbardziej wiarygodne , potwierdzające tą chorobę .

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Podstawą diagnostyki jest USG dopochwowe wykonane przez eksperta w dziedzinie leczenie andometriozy, można uzupełnić obecnie dostępnym testem endo.

Jeśli mam endometriozę IV stopnia głebokonaciekającą, połączona przez ognisko macica z odbytnicą, ognisko przy nerce, możliwość potrzeby usunięcia części jelita – czy bezpieczne jest wykonanie badania gastro i kolonoskopii? Miałam umówioną wizytę u specjalisty od endometriozy we wrześniu, przed tymi badaniami, ale okazało się, że od września już tam nie będzie pracować i obawiam się. (Jestem po usunięciu jajnika, wyrostka i pęcherzyka żółciowego, obecnie nic nie robię – nie biorę żadnych tabletek hormonalnych, czy przy edometriozie oprócz diety przeciwzapalnej pomocna jest jakaś suplementacji witamin?)

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Należy wykonać USG eksperckie i ewentualnie poszerzyć o rezonans magnetyczny oceniony przez radiologa specjalizującego się w tej dziedzinie. z Pani opisu można podejrzewać zajęcie przez endometriozę odbytnicy, co wiązałoby się z usunięciem choroby z jelita.

Czy podwyzszony marker Ca-125 może świadczyć o endometrioza?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Jak najbardziej. Jest to jeden z prognostyków endometriozy jajników, ale pamiętajmy o ryzyku procesu nowotworowego niezależnego od endometriozy.

Laparoskopia torbieli jajnika w kwietniu, wynik badania endometrioza. Leczenie endovelle. Wiek 45 lat, miesiączki bezbolesne. Czy należy udać się do specjalisty od endometriozy??? Przez większość życia problemy jelitowe ( ostatnio badanie to sibo), boję się, że mogę mieć endometrioze jelit. Po wcześniejszej laparotomii mięśniaków było dużo wzrostów. Czy usg u specjalisty określi jaki to stopień endometriozy???

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Wymaga Pani specjalistycznego USG oceniającego naciek choroby na jelito grube, unerwienie miednicy oraz aparat więzadłowy. Dla eksperta wystarczy kilkuminutowe badanie.

Pani Doktorze,co w przypadku,kiedy organizm nie toleruje tabletek hormonalnych,aby zatrzymać endometriozę?zostaje tylko operacja ? Jak długo należy przyjmować tabletki hormonalne,aby minęły skutki uboczne?czy odstawić tabletki jeśli występują takie skutki uboczne jak zaburzenie rytmu serca oraz nasilenie objawów jelitowych.

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmujemy na podstawie zaawansowania choroby i dysfunkcji takich organów jak: jelita, moczowody, pęcherz moczowy, nerki.

Czym różni się endometrioza od adenomiozy? Czy to wychodzi podczas USG czy trzeba wykonać dodatkowe badania?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Adenomioza to obecność ognisk endometrialnych w mięśniówce macicy, czyli inaczej ścianie macicy. Może powodować nieprawidłowe krwawienia i obfite. Endometrioza to lokalizacja w innych jamy brzusznej,

Leczę sie hormonalnie na endometriozę od 3 lat, jestem po jedenej laparoskopii. Cały czas zwlekam ze staraniem się od dziecko (31 lat). Obecnie ponownie mam torbiel endometrialną na jajniku. Czy mając zmianę endometrialną można starać się o dziecko?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Należałoby wykonać poziom hormonu AMH i określić wielkość torbieli endometrialnej w USG, a tym samym potwierdzić lub wykluczyć obecność endometriozy głębokiej i podjąć decyzję o prokreacji.

Czy ogniska endometriozy w mięśniu prostym brzucha mogą być przyczyną podwyższonego OB ?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Endometrioza po cięciu cesarskim w zaawansowanej postaci jest często przyczyną podwyższonego OB, CRP, ale i ogólnoustrojowego stanu zapalnego. Dlatego leczenie i operacje tej postaci powinny być przeprowadzone radykalnie.

Po usunięciu torbieli endometrialnych z hajnikow przypisano mi Endovelle. Jak długo powinnam brać ten kek i czy powinnam suplementowac coś jeszcze przy hormonach?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Jeśli operacja nie była poszerzona o usunięcie macicy i jajników to blokowanie miesiączki powinno w terapii endometriozy być stałe. Obecne badania nie określają czasu terapii hormonalnej.

Witam, czy bóle stawów, biegunka, wzdety brzuch,bóle odcinka ledzwiowego,ból po lewej stronie podbrzusza podczas stosunku oraz przyrosniety jajnik do ścianki macicy mogą świadczyć o endometrioza.Zaznaczam,że w badaniu usg lekarz stwierdził torbiele mogące odpowiadac endo?.W badaniu tomografem nacieki na kosci udowej i biodrowej .

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Są to jedne z charakterystycznych objawów endometriozy głęboko naciekającej przymacicza strony lewej. Pamiętajmy, że prawie nigdy torbiele endometrialne nie występują izolowanie bez endometriozy głębokiej.

Czy to prawda, że ciąża niweluje endometriozy?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Ciąża nie leczy endometriozy, natomiast jest stanem, którym zwiększa się ilość progesteronu w organizmie, tym samym zmniejsza ilość estrogenów, co pozwala zmniejszyć aktywność ognisk endometrialnych. Natomiast nie powoduje ich znikania.

Czy mając nacieki na jelita jajniki macice więzadła lepiej najpierw operacja czy postarać się o dziecko ?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Kluczem postępowania jest stopień zwężenia jelita przez guzy, komfort życia pacjentki, poziom hormonu AMH i to determinuje kolejność postępowania.

Dzień dobry, jakie są główne objawy endometriozy otrzewnowej, jakie leczenie wdrożyć?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Objawy endometriozy otrzewnowej niestety posiadają całe spektrum dolegliwości. Bóle nadbrzusza, mdłości, bóle w okolicy pachwin, bóle do krzyża, bóle do bioder. Leczenie tego typu postaci endometriozy jest bardzo trudne. W tym przypadku operację zostawia się jako ostatczność. Leczenie zachowawcze i fizjo- i dietoterapia są najistotniejsze.

Jakie suplementy przy endometriozie? Do zobaczenia we wrześniu na konsultacji, Tina 🙂

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Na pewno witamina E, D oraz resveratrol jako naturalne antyoksydanty.

Dzień dobry, od kilku lat choruje na endometrioze i mam pytanko czy jeżeli podjęłabym sie histerkomi całkowitej to czy po usunięciu dalej będę miała endometriozę? Jak zakwalifikować się do histerkomi, ponieważ mój lekarz twierdzi, że jestem za młoda(mam 41 lat).

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Podstawą leczenia operacyjnego jest kompleksowe usunięcie ognisk endometrialnych, co najmniej 96%. U kobiety, która zakończyła rozród lub nie planuje już więcej potomstwa operacja poszerzona o usunięcie narządu rodnego jest najskuteczniejszym i najlepszym rozwiązaniem dla wyeliminowania ryzyka nawrotu.

Zabieg i co potem? Czy można liczyć na jakieś wsparcie po zabiegu?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Istotnym postępowaniem jest leczenie holistyczne pooperacyjne obejmujące: farmakoterapię, fizjoterapię, dietoterapię, suplementację, psychoterapię i tylko takie postępowanie pozwala zminimalizować ryzyko nawrotu choroby i utrzymać odpowiedni komfort życia.

Czy dieta ma znaczenie w procesie leczenia endometriozy?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Jak najbardziej. Obecnie wiemy o procesie zapalnym w miednicy mniejszej związany z burzą cytokin. Co ma bezpośredni związek ze stanami zapalnymi jelita. Odpowiednia dieta przeciwzapalna i eliminacja czynników alergennych pozwala zwiększyć komfort pacjentkom.

Dzień dobry , czy podczas miesiączki odczuwam ból brzucha , ból uda , kości w pośladkach oraz czuje „rwanie w środku „ przy oddawaniu moczu w trakcie miesiączki . Jestem w trakcie diagnostyki , na USG ginekologicznym wyszło ze mam adonemioze , pytałam lekarza o zrobienie USG endometriozy a usłyszałam że jest nie konieczna bo już wszystko widzi , a ja od kąt pamietam ma problemu jelitowe . Chciałam zapytać czy jednak powinnam zrobić te USG endometriozy głęboko naciskającej ? A kolejne krótkie pytanie to czy problem ze złapaniem głębokie oddechu i uczucie duszności mogą być objawem endometriozy ?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Na pewno należy wykonać specjalistyczne USG miednicy mniejszej pod kątem nacieku endometriozy głębokiej na struktury więzadłowe oraz dolny odcinek jelita grubego. Specjalista powinien w pierwszych minutach badania wykluczyć lub potwierdzić ogniska endometrialne.

Czy każdę endometrioze należy operować ?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Nie. Ale każdą należy leczyć. Rodzaj leczenia dobieramy do stopnia zaawansowania choroby i wieku pacjentki. Pierwszorzutowym leczeniem jest farmakoterapia, dietoterapia, fizjoterapia, suplementacja, a następnie operacja.

Dzień dobry, Czy do badania specjalistycznego USG w kierunku endometriozy głęboko naciekajacej należy w jakiś sposób się przygotować? Czy w konkretny sposób należy przygotować jelita? Pozdrawiam

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Ekspert w dziedzinie diagnostyki endometriozy nie potrzebuje przygotowania jelitowego do badania. Opróżnienie jelit jednak ułatwia ocenę tych struktur pod względem zajęcia przez endometriozę

Witam, czy po operacji usunięcia ognisk endometriozy wraz z usunięciem macicy nadal powinno stosować się hormony. Np. Dienogest ? Czy operacja robotem Da Vinci, jest co do rekonwalescencji lepszym wyborem ? Jakie są szanse dla kobiet po radykalnej operacji, czyli usunięcia wszystkich zmian endometriozy, że ona nie powróci ? Pozdrawiam Aleksandra Skoneczna

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Jeśli pozostawiamy jajniki to zostaje ryzyko wznowy choroby właśnie w tych organach między 5 a 18%. Dlatego terapia lekowa jest wskazana do blokowania osiowego produkcji hormonów. Operacje małoinwazyjne robotem DaVinci czy metodą laparoskopową mają taką samą skuteczność leczenia. Radykalność operacji poszerzona o usunięcie narządu rodnego wraz z jajnikami zmniejsza ryzyko nawrotu choroby poniżej 2%

Panie doktorze, czy AMH można zwiększyć?

Dr n. med. Mikołaj Karmowski

Prospektywną wartość AMH można określić dopiero rok po przebytej operacji na jajnikach. Obecnie są możliwości podawania osocza do jajników i jako booster, i krótkotrwały stymulator AMH przed procedurą wspomaganego rozrodu.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *