Nura i Petro mieszkali w wiosce. Nura była prawdziwą gospodynią domową i gotowała pyszne jedzenie. Ale Petro przestał jeść, nie lubił żadnego jedzenia. Poszli do wiejskiego lekarza i powiedziano im, że muszą jak najszybciej zabrać go do miasta.
Nura natychmiast zorganizowała wszystko, w tym samochód i wizytę u lekarza. Peter przeszedł testy, a lekarze tylko potrząsnęli głowami i powiedzieli, że Peter będzie musiał zostać umieszczony w szpitalu.
Pozostał tam przez tydzień, został wypisany, a lekarze powiedzieli: “Przygotuj się na górę, ana lisy jest złamana. Nic nie mogliśmy zrobić. Nura zajmowała się wszystkim w domu, dbała o gospodarstwo, pracowała, sprzątała, gotowała, prała i opiekowała się mężem.
A on leżał cały dzień na łóżku i stękał. Nura robiła mu masaż, żeby rozciągnąć mięśnie. Sama Nura była grubą kobietą, ciężko jej było biegać tam i z powrotem, ale nie miała nic do roboty. Mój mąż zaczął mówić:
“Och, nie mogę…” W młodości Nura zawsze była u jego boku i załatwiała wszystkie jego sprawy. A on kontynuował: -“To koniec, nie mogę już tego znieść. Czuję trochę więcej i to wszystko. Jeśli i tak masz umrzeć, to przynajmniej napij się wódki i zjedz kiełbasę.
Jego żona przynosiła mu do łóżka sto gramów wódki i pokrojoną w plasterki kiełbasę, bekon i ogórki. Robiła mu masaż, żeby poczuł się trochę lepiej. Nura była tak wyczerpana, że nie miała już sił.Pewnego dnia wróciła do domu późnym wieczorem po całej pracy i zmartwieniach.
Położyła się do łóżka i już się nie obudziła. W nocy serce Nurii wysiadło. Miesiąc później jej mąż wyzdrowiał. Miał się dobrze pod względem zdrowotnym, był zdrowszy niż młodzi ludzie. Najwyraźniej lekarze podali mu złe wyniki, pomieszane, a Petro nie był zadowolony.
Zamiast tego postawił swoją żonę przed sądem. Nie jest jasne, czy Petro wstydził się tego, czy nie. Ale dla całej wioski było nieoczekiwane, że rok później ożenił się ponownie. Była wdową. Mężczyźni w pracy zaczęli pytać Petro, jak to możliwe. Odpowiedział: “Życie i tak toczy się dalej.
Oczywiście żal mi Nyury, była dobrą kobietą. Ale teraz jest mi ciężko bez kobiecej ręki w domu. Po tym wydarzeniu wiele osób odwróciło się od Petro, a wszystkim zrobiło się żal Nury.