“Gdybym mógł to wszystko odzyskać”. 200 pierogów i wiadro barszczu na obiad, żadnej edukacji i żadnych słodyczy. Jak żyje rodzina w obwodzie rówieńskim z 19 dziećmi? Svitlana Kovalevych, mieszkanka wsi Hlynne, rejon Rokytne, obwód rówieński, urodziła swoje 19 dziecko.
45-letnia matka wielu dzieci, Svitlana Kovalevych, chętnie opowiada o swoich dzieciach. “Najmłodszy w naszej rodzinie jest teraz Nazarchik, a po nim Nastenka, która urodziła się pod koniec 2017 roku.
Dwa lata przed nią pojawiła się Nelya, Zhenya ma już 5 lat, Alina – 8, Julia – 10, Vita – 11, Vadim – 12, Olya – 13, Galina – 15, Irina – 17, Valentina – 18, Oleg – 19, Ludmiła – 20, Tatiana – 21, Rusłan – 23, Natalia – 24, Leonid – 26 i Igor – 27”, mówi Swietłana.
Matka wielu dzieci mówi, że przyzwyczaili się do tego, że jest ich dużo i nie wyobrażają sobie innego życia. “Jeśli rodzą się dzieci, to znaczy, że Bóg tak chce. Najważniejsze to być zdrowym, karmić je i ubierać, ponieważ nie prosimy nikogo o pomoc – polegamy tylko na sobie.
Pracujemy i zarabiamy pieniądze” – dodała Svitlana Kovalevych. Latem cała rodzina zbiera różne dzikie jagody i sprzedaje je hurtownikom.
W ten sposób zarabiają pieniądze na rzeczy, których potrzebują. 50 hektarów ziemi, które posiadają, pomaga im również wyżywić się – rodzina Kowalewiczów uprawia na nich warzywa i pszenicę.
Ponadto mają duże gospodarstwo – konia, dwie krowy, świnie, kury i kaczki. Głowa rodziny marzy o traktorze, który kosztuje dwa tysiące dolarów. Ale rodzina nie może sobie na to pozwolić, ponieważ wydaje 500-600 hrywien dziennie na jedzenie.
“Na przykład na obiad gotujemy wiadro barszczu i robimy dwieście pierogów. Nie lubimy lepić pierogów, bo potrzeba ich trzy razy więcej. Trzy razy w tygodniu pieczemy około dziesięciu półtorakilogramowych bochenków chleba. Moje córki codziennie pieką ciasta, bułeczki i ciasteczka. Ale rzadko kupujemy słodycze” – skarży się Swietłana Kowalewicz.
Dzieci z rodziny Kowalewiczów nie mają drogich markowych ubrań, noszą plecaki szkolne przez kilka lat, a kurtki i płaszcze są przekazywane przez starszych młodszym. Rodzice uczą ich nosić rzeczy starannie. Najtrudniejsza sytuacja jest z butami. Są one zmieniane najczęściej. “Wszyscy poszliśmy na targ, co jest dobrym powodem do spotkania się. Wydaliśmy ponad 20 000 hrywien na nowe ubrania. Obuliśmy i ubraliśmy każdego, kto potrzebował nowych ubrań.
Zwykle takie wyjazdy są sezonowe – ubieramy się na zimę, potem na lato. Jesienią, jak zwykle, kupujemy zeszyty i długopisy dla uczniów. Zeszyty kupujemy za półtora do dwóch tysięcy hrywien, a długopisy, ołówki, flamastry – całymi paczkami.
Długopisy są najczęściej łamane, gubione, zapominane i nie starcza nam ich do końca roku szkolnego” – mówi Swietłana. Piotr Iwanowicz i Swietłana Stiepanowna Kowalewicz również pochodzą z wielodzietnych rodzin. Petro Iwanowicz miał w swojej rodzinie 15 dzieci, a Swietłana Iwanowna – 8.
Para przyznaje teraz, że nigdy nie sądziła, że będzie miała tyle dzieci. Liczna rodzina mieszka w dużym 6-pokojowym domu, który sami zbudowali. Svitlana mówi, że czwórka starszych dzieci mieszka osobno w sąsiednich wioskach i planuje zbudować własne domy, ponieważ również mają rodziny i dzieci.
“Mój mąż i ja jesteśmy dziadkami jedenaście razy! A ostatni wnuk urodził się prawie w tym samym czasie, co nasza najmłodsza córka” – mówi Swietłana. Jednym ze smutków matki wielu dzieci jest to, że nie mają one wyższego wykształcenia.
“Na studia potrzeba dużo pieniędzy. Na szczęście Leonidowi udało się zostać mechanikiem w centrum dzielnicy i jesteśmy z niego bardzo dumni. Może nasze córki i synowie będą w stanie zapewnić przyzwoite wykształcenie naszym wnukom” – kontynuuje matka wielu osób.
W urodziny i Boże Narodzenie rodzina nie daje prezentów, witają się słowami. “Ale mamy o wiele więcej zabawy! Kiedy dzieci wracają do domu ze szkoły, a starsi wracają z pracy, w domu jest tyle hałasu i gwaru! Są kolejki do toalety i do zlewu.
Nasza pralka pracuje jak normalna osoba na zmianie – włączam ją rano i wyłączam późno w nocy. Pralka śpi z nami tylko w nocy” – mówi Swietłana. Petro Ivanovych Kovalevych przyznaje, że nie wyobraża sobie innego życia ani innej żony.
“Gdybym mógł zrobić wszystko od nowa, ożeniłbym się ponownie ze Swietłaną. Może zmieniłbym kilka rzeczy, ale ogólnie zostawiłbym wszystko tak, jak jest” – mówi głowa rodziny. Sołtys wsi Hlynne, Yuriy Karpovets, uważa, że wieś rozwiązuje problem demograficzny w całym kraju, ponieważ istnieje 600 rodzin wielodzietnych z trojgiem lub więcej dzieci. “Według statystyk ukraińska rodzina wychowuje średnio jedno, maksymalnie dwoje dzieci.
U nas jest ich co najmniej pięcioro, a maksymalnie dziewiętnaścioro. Czyli przyrost naturalny jest trzykrotnie wyższy niż w Ukrainie i chyba najwyższy w Europie. Wioska ma około 300 lat i przez cały ten czas nastąpił duży wzrost liczby ludności.
Co zaskakujące, młodzi ludzie prawie nigdy nie opuszczają swojej ojczyzny. Nie wykluczam, że na wysoki wskaźnik urodzeń wpływają poglądy religijne, kiedy kobiety z zasady nie decydują się na aborcję. Posiadanie wielu dzieci stało się dobrą tradycją” – mówi Karpovets.